Ugradnja zubnih implantata

Ugradnja implantata se izvodi posebnom kirurškom tehnikom u lokalnoj anesteziji, a postupak je u potpunosti bezbolan. Tako ugrađeni implantat predstavlja umjetni korijen zuba na kojem se fiksiraju pojedinačni zubi ili više zuba u različitim protetskim konstrukcijama.

Ugradnja zubnih implantata je precizan kirurški postupak koji zahtijeva stručnost i pažljivo planiranje kako bi se postigao optimalan rezultat. Evo kako postupak izgleda, korak po korak:

  1. Konzultacija i planiranje
    Prvi korak u ugradnji zubnih implantata je detaljan pregled. Stomatolog će procijeniti stanje zubi, desni i čeljusne kosti putem rendgenskih snimaka ili CT skeniranja kako bi utvrdio je li pacijent kandidat za implantat. Ovaj dio postupka uključuje i izradu plana liječenja, s detaljima o broju implantata, njihovom položaju i vrsti krunica koje će se koristiti.
  2. Priprema za zahvat
    Prije ugradnje implantata, pacijentu se osigurava lokalna anestezija kako bi zahvat bio potpuno bezbolan. U nekim slučajevima, ako nema dovoljno kosti za ugradnju implantata, može biti potrebno obaviti postupke kao što je augmentacija kosti ili sinus lift.
  3. Kirurško postavljanje implantata
    Tijekom zahvata, stomatolog pažljivo reže desni kako bi pristupio čeljusnoj kosti. Zatim buši malu rupu u kosti, u koju se postavlja titanijski vijak – implantat. Implantat djeluje kao umjetni korijen zuba i potrebno je da se čvrsto stapa s kosti, proces poznat kao oseointegracija.
  4. Razdoblje oporavka i oseointegracija
    Nakon što je implantat postavljen, potrebno je nekoliko mjeseci da se integrira s kosti. Ovaj proces traje od tri do šest mjeseci, ovisno o individualnim uvjetima. Tijekom tog vremena, pacijent nosi privremene zube ili protezu, dok se kost i implantat međusobno povezuju.
  5. Postavljanje nadogradnje (abutmenta)
    Kada je implantat čvrsto povezan s kosti, slijedi postavljanje nadogradnje, koja povezuje implantat s protetskom nadoknadom. To je mali dio koji izlazi izvan desni i na koji će se kasnije pričvrstiti trajna krunica.
  6. Izrada i postavljanje krunice
    Nakon što su desni zacijelile i nadogradnja postavljena, izrađuje se trajna zubna krunica. Stomatolog uzima otisak zuba kako bi krunica bila savršeno prilagođena pacijentovoj estetici i funkcionalnosti. Kada je gotova, krunica se trajno pričvrsti na abutment.
  7. Kontrola i održavanje
    Nakon ugradnje implantata, pacijent dolazi na redovite kontrole kako bi stomatolog pratio proces zarastanja i provjerio funkcionalnost implantata. Također je važno održavati oralnu higijenu i redovito čistiti implantate kako bi se osigurala njihova dugotrajnost.

Ugradnja zubnih implantata je siguran i pouzdan postupak s visokim postotkom uspješnosti. Svaki korak je važan za osiguravanje trajnog i stabilnog rješenja koje izgleda i funkcionira poput prirodnog zuba.