Danas je skoro svaka osoba svaka osoba koja je izgubila jedan ili više zubi i želi trajno rješenje za nadoknadu zuba pogodan kandidat za ugradnju zubnih implantata. Ključni uvjet dovoljno koštanog tkiva za ugradnju implantata kako bi se isti pravilno integrirali i pružili stabilnu osnovu. Relativne kontraindikacije za ugradnju bi bile neke uznapredovale sistemske bolesti poput osteoporoze ili dijabetesa koje bi mogle ometati zacjeljivanje.
Određene anatomske prepreke postoje, no to ne predstavlja veći problem. Ugradnja dentalnih implantata nemoguća je ako je koštani volumen jako smanjen zbog dugotrajne bezubosti i nošenja neodgovarajućih mobilnih protetskih nadomjestaka, traumatskog vađenja zuba, pneumatizacije maksilarnih sinusa i drugih razloga i zbog toga onemogućavaju trenutno ugradnju dentalnih implantata.
Kirurškom tehnikom (GBR) vođene regeneracije kosti nadoknađujemo izgubljenu kost na mjestu gdje želimo ugraditi dentalni implantat. Indikacije su ograničene, ali nakon pravilno postavljene indikacije primjena je uspješna. Kirurškom tehnikom povećanja alveolarnog grebena dobivamo koštani volumen pogodan za ugradnju dentalnih implantata. Za povećanje koštanog volumena koristimo umjetne materijale, a ako je potrebna veća rekonstrukcija koristimo koštane transplantate samoga pacijenta u kombinaciji s umjetnim materijalima.
Osim toga, važno je da pacijent ima zdrave desni, bez znakova aktivnih infekcija ili teže parodontne bolesti. Osobe koje održavaju dobru oralnu higijenu i redovito posjećuju stomatologa uglavnom su dobri kandidati jer pravilna njega osigurava dugovječnost implantata.
Svakog pacijenta treba individualno procijeniti, a detaljna konzultacija sa stomatologom ključna je za donošenje odluke o ugradnji implantata.